Menopozda Lazer ile Vajinal Gençleştirme

 Menopoz sonrasında yaşanan hormonal değişimler,  vajinal duvarın daha ince, daha kuru, daha az elastik ve daha yangılı olmasına neden olur. Vajinal kuruluk ve buna bağlı olarak cinsel birliktelik sırasında ağrı menopoz döneminin önemli sorunlarından biridir. %27–55 arasında görülebilir. Bu dönemde sık idrara çıkma, ani idrara sıkışma hissi , idrar kaçırma gibi mesaneye ait problemler de gelişebilir. İdrar kaçırma sorununda vajina içinde, idrar kanalı etrafında yer alan kollajen yapısının güçsüzleşmesi sorumlu tutulmaktadır. Bu durumda özellikle 'Stres Üriner İnkontinens' (SUİ) adını verdiğimiz, öksürük, gülme, hapşırma gibi durumlarda karın içi basıncının artmasıyla idrar kaçırma görülmektedir . 
 
 CO2 lazer , vajinal duvarı yeniden yapılandırır, vajinal duvarı kalınlaşıtırır ve lubrikasyonu arttırır. Submukozaya, mikroskobik termal alan kolonları halinde penetre olan enerji, minimum ablasyon yaratırken, çevre dokuyu sağlam bırakır. Bu sayede, vajinal duvar yenilenirken, çok daha hızlı iyileşir. Var olan fiberler kasılırken, yeni kolajen sentezi başlamış, hedef doku yenilenmiş olur.  Vajinal kuruluk ve tekrarlayan enfeksiyonları,  vajinal yüzeyin yenilenmesi ni ve kayganlığın artmasını sağlayarak tedavi eder. Tedavi, vajinal bağışıklık sistemini ve bölgeye kan akışını arttırır. Yeni sağlıklı dokunun, enfeksiyonlara daha dayanıklı olmasını, vajinanın normal PH seviyesini korumasını sağlar. Tedavi, kaşınma, yanma gibi rahatsız semptomları ortadan kaldırır ve seksüel doyumu arttırır.
 
Lazer tedavisinin önde gelen faydalarından biri çok kısa bir sürede tamamlanması ve günlük rutininizi etkilememesidir. İşlemin kısa sürmesi, cerrahi bir kesi veya dikiş işleminin olmaması, hastalar için son derece kolay tolere edilebilir olması, anestezi gerektirmemesi, hafif- orta düzey stres üriner inkontinens ve mikst tipteki idrar kaçırmalarında oldukça başarılı olması ve aynı seansta boylu boyunca vajinal sıkılığın da sağlanabilmesi gibi avantajlı yönleri var. Aynı gün içinde hastanın kendi günlük hayatına devam edebilmesi de işlemin en önemli avantajları arasındadır.
 
Tedavi  transvajinal ultrason probuna benzer özel tasarımlı başlığı  nazikçe vajinaya uygulayarak gerçekleştirilir. Tüm vajinal duvarlar yaklaşık 20 dakika süren bir prosedür ile taranır.  ‘Lunch time’ (öğle yemeği arası) olarak tabir edilen işlem son derece ağrısız, acısızdır. Ağrı eşiği çok düşük hastalarda vajina içerisine hafif lokal anestezik kremler sürülerek prosedür kolaylaştırılabilir. 
 
Menopozda lazer ile vajinal yenileme ve idrar kaçırma problemlerindeki uygulamalar  da  genelde tek seans yeterlidir. Ama tekrar gerekirse 4-6 hafta aralıklarla, toplam 2 veya 3 kez yapılmalıdır. Bir yıl sonra tek bir ‘hatırlatma uygulaması’ (touch up) da önerilmektedir. Kolajen bağ dokusu azalmasına bağlı olarak tüm işlemler 2-3 yılda bir tekrarlanabilir. 
Hiçbir majör komplikasyon rapor edilmemiştir. Vajinal lazerler doğru hasta gruplarında oldukça yüz güldürücüdür.

blog