Vajinal estetik nedir? Vajinal Estetik hangi durumlarda yapılıyor?

Vajinal Estetik nedir? Hastalar hangi durumlarda vajinal estetiğe yöneliyorlar?

İzmir genital bölge estetiği, her geçen gün dünyada ve ülkemizde giderek yaygınlaşmakta olan bir operasyon, hem kozmetik hem de medikal nedenlerle yapmaktayız. Kendi cinsel organını estetik bulmayan, yaşadığı, cinsel ilişkiden zevk almayan, cinsel organı zaman içinde deforme olan, biçimi bozulan, renk değişikliği olan kadınlar yaşadıkları huzursuzluklardan dolayı cinselliği yaşamaktan geri kalıyorlar.

Bu konuyu eşleriyle ya da kendileri ile bile paylaşamıyorlar. Çekinme, yanlış anlaşılma ve utanma gibi duygulardan dolayı kendilerini ifade edemiyorlar. Özel olarak yaşanan cinselliğin eşlerden biri için sorun haline gelmesi durumunda cinsel ilişkinin sağlıklı olması tabi ki beklenemez.

Vücudumuzun diğer bölgelerine yapılan, örneğin; göğüslere yapılan dikleştirme, büyütme, küçültme ya da yüze yapılan uygulamalar gibi cinsel organımıza da estetik müdahale uygulanabilir. Bu müdahalelerin yapılması ile kadının kendine duyduğu özgüven artıyor, kendini iyi hissetmesi ve cinselliğini yaşamasının önündeki engeller kalkmış oluyor.

Genital estetik hangi durumlarda yapılır?

  • Genellikle normal doğum sonrası vajinada oluşan kalıcı esneme ve sarkmalar olması
  • Bazı kadınlarda doğuştan küçük dudakların asimetrik olması ya da fil kulağı gibi geniş yüzeyli olması
  • Zor doğumlarda uygulanan epizyotemi kesisinin kötü ve kalın iyileşmesi
  • İdrar kesesi ve rektumun anüsten önceki son bölümünde sarkma olduğunda, cinsel fonksiyon bozukluğu, idrar kaçırma, kabızlık sorunları ortaya çıkabilir. Rahim de sarkabilir. Bu durumlarda hem düzeltici operasyonlar (ön ve arka onarım) hem de estetik yapılabilir.
  • Kliteromegali (klitorisin abartılı büyük görüntüsü ve deri katlantısının çok olması) durumunda yapılabilir.

Daha çok doğum sonrası oluşan deformasyonlarda estetik ihtiyacı doğuyor. Doğum öncesi uygulanan estetik ihtiyaçlarından biraz bahsedebilir miyiz?

Labium minus (iç dudak) genital bölgede vajinanın hemen girişinde yer alır. Normalden büyük, uzun, sarkık (fil kulağı gibi ) ya da asimetrik olabilir. Doğuştan böyle olabileceği gibi bazen doğumlar bazen de ağda, sir gibi işlemler sonucu oluşabilir. Bu iç dudakların operasyonla düzeltilmesine ‘labioplasti’ denir.

İç dudakların büyük ve sarkık olması durumunda hastalarımız dar giysiler ve çamaşır kullanımında zorluk yaşamakta, sosyal ortamlarda, spor yaparken ve günlük aktivitelerde kendilerini kötü hissetmelerine yol açmakta ve bu hastaların mayo, bikini giymekten çekinmelerine neden olmaktadır.

İç dudakların normalden büyük olması sürekli nemli bir ortam oluşturup kronikleşen geçmeyen vajinal enfeksiyonlara ya da bartholin bezinde iltihaplanmalara yol açabilmektedir. Aynı zamanda cinselliğin kötü etkilenmesine sebep olmaktadır.

Lokal ya da hafif genel anestezi altında yapılan operasyonlar 30 dk-1 saat arasında sürer. Dikiş alınmaz sosyal hayata dönüş çok hızlıdır.

Ameliyatın orgazm olmaya, gebe kalmaya ve doğum yapmaya, idrar yapmaya herhangi bir zararı veya engeli var mı?

Ameliyatların gebe kalmaya, doğum yapmaya veya idrar yapmaya hiçbir zararı ya da engeli yoktur. Orgazm içinse tam tersi yüz güldürücü ve çiftler arasındaki memnuniyeti artırıcı etkileri vardır. Genital estetik operasyonları; ne kadar başarılı ve hatasız uygulanırsa uygulansın, netice itibari ile cerrahi prosedürlerdir.

Bu sebeple de ameliyatı özgün riskler taşımaktadır. İlk olarak akıldan çıkarılmaması gereken, özellikle genital estetik ameliyatlarında mutlaka alanında uzman ve tecrübeli bir doktorun (izmir genita estetik uzmanı) tercih edilmesi gerektiğidir.

Her operasyon cerrahi yöntemiyle mi yapılıyor?

Vajinal rejuvenasyon’ (vajina yenileme) diye bir kavram var. ‘Lunch time’ (öğle yemeği arası) olarak tabir edilen zamanda son derece ağrısız, acısız olarak vajinal gençleşmenin sağlandığı bu tedaviyi fraksiyonel CO2 lazer ile yapıyoruz.

Tedavide yararlandığımız Fraksiyonel CO2 lazerler cildin hem üst ve hem alt tabakalarında etkili olmaktadır. Fraksiyonel lazer sistemlerinde lazer ışığı cilde mikroskopik kolonlar halinde gönderilir. Bu bölgelerdeki esas hedef sudur, yani kolajen, kan damarları, keratinositler gibi su içeren yapılar kontrollü bir şekilde hasara uğrarlar.

Termal hasar oluşan bölgenin hemen yanındaki sağlam bölgelerdeki canlı hücreler, hasarlı alana göç ederek buradaki onarım mekanizmasını uyarırlar. Böylece bu minik kolonların gönderildiği alanlarda doku yenilenir. Güçlü termal ısıtma ve mikro ablasyon, vajinal duvarın farklı katmanlarına uygulanarak, yeni kolajen sentezini, elastin fiberlerin sıkılaşmasını, yeni kan damarlarının oluşumunu ve vajinal kayganlığın arttırılmasını sağlar.

Vajinal kuruluk çeken hastalar içinde çok güzel çözüm üretmektedir. Vajinal kuruluk tedavisi ile kadın genital bölgesi, daha genç halini geri kazanır; kalınlaşmış epitel, yeni kolajen yapılar ile vajinal kanal belirgin şekilde daralmış olur.
Vajinal lazer tedavisi ile aynı zamanda vajinal ph ve florayı da düzenleyerek; vajinal kuruluk, tekrarlayan vajinal enfeksiyonların tedavisi sağlanmış olur.

Vulvo-vajinal dokunun gençleştirilmesini böylece vajinal kayganlığın arttırılmasını sağlar. Lokal immün sistem cevabını arttırarak, kronik vajinal enfeksiyonların tedavisini sağlar. İşlemin kısa sürmesi, cerrahi bir kesi veya dikiş işleminin olmaması, hastalar için son derece kolay tolere edilebilir olması, anestezi gerektirmemesi, hafif- orta düzey stres üriner inkontinens ve mikst tipteki idrar kaçırmalarında oldukça başarılı olması ve aynı seansta boylu boyunca vajinal sıkılığın da sağlanabilmesi gibi avantajlı yönleri var.

Aynı gün içinde hastanın kendi günlük hayatına devam edebilmesi de işlemin en önemli avantajları arasındadır. Tedavi transvajinal ultrason probuna benzer özel tasarımlı başlığı nazikçe vajinaya uygulayarak gerçekleştirilir. Tüm vajinal duvarlar yaklaşık 15 dakika süren bir prosedür ile taranır.

Toplumumuzda vajinal estetik anlayışı hangi noktalara ulaştı?

Son yıllarda vücudunu genç tutmak ve daha güzel bir görünüme sahip olmak için kadınlar daha bilinçli ve istekli, yüz estetiği, burun, göğüs estetiği derken izmir vajina estetiği de hem merak edilen hem de çok istek gören operasyonlar arasında.

Kadın sağlığını etkileyen problemlerin, seksüel ve kişisel güvenin kaybı gibi sosyal sonuçları olduğu gibi; çalışma, seyahat etme, sosyal etkinliklere katılma gibi rutin aktivitelerde de kadınların kendini gergin ve güvensiz hissetmesine neden olabilmektedir.

Artık toplumumuzdaki bilinçlenme ile hastalarımız bizlere bu konularda daha sık başvurup güzel sonuçlar almakta. En önemlisi de bu konular biraz olsun tabu olmaktan çıkıp, kadınların özgüvenini arttırarak mutlu bir cinsel hayatın kapılarını aralamakta.

blog