Hamileler ve Yeni Doğum Yapan Anneler Dikkat!

Koronavirüslerin, soğuk algınlığından, Orta Doğu Solunum Sendromu, ve Ağır Akut Solunum Sendromu gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Koronavirüsler hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık yapabilir. Halen henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok koronavirüs mevcuttur. Hangi hayvandan bulaştığı şuana kadar net olarak tespit edilememiş olsa da hastalık insandan insana bulaşma özelliği nedeniyle hızla yayılmıştır. Şu anda Türkiye’de de görülen hastalıktan korunmak için herkesin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan uyarılara azami ölçüde riayet etmelidir.
 
"SARILMA VE ÖPÜŞME HARİÇ, HAYAT TARZIMIZA UYGUN TAVSİYELER”
 
Tedbir amaçlı yapılan açıklama ve tavsiyelerin aslında hayat tarzımıza uygun ve her zaman yapılması gereken şeylerdir. Bize öksürmeden hapşırmaya, el hijyeninden genel hijyene kadar önerilen tedbirlerin büyük çoğunluğu bizim yaşam tarzımıza uygun şeyler. Tek bir eksik yönümüz var, bizde aşırı samimiyet sıkı sıkı sarılma ve öpüşme geleneğimiz. Bunu da süreç boyunca askıya almamız gerekiyor. Süreç boyunca herkesin daha dikkatli olması gerekmektedir.
 
“GEBELİKTE DAHA ŞİDDETLİ SEYREDER”
 
Gebelikte solunum yolu enfeksiyonlarının, gebeliğin kendi fizyolojisinden dolayı daha şiddetli seyretmektedir. Ancak koronavirus tespit edilen gebelerde durum böyle olmamıştır. Dünya sağlık örgütünün raporuna göre şu ana kadar teşhis konan 150 gebenin sadece 8 tanesinde hastalık şiddetli seyretmiştir. Henüz vaka sayısı kesin konuşmak için yeterli olmasa da şuana kadar doğan bebeklerin hiçbirinde koronavirus saptanmadığı için anneden bebeğe, anne karnında ya da doğum anında geçiş olmadığını göstermektedir. Aynı şekilde anne sütünde de virüs saptanmamıştır. Bu sonuçlar şimdilik gebeliğin geç haftalarını kapsamakta, gebeliğin erken haftalarında bulaşma olursa geçiş olup olmayacağını henüz bilmiyoruz. Ancak bu gebeler doğum yaptığı zaman bileceğiz. Doğum şekli konusunda net bir öneri yoktur. Serilerde doğumlar büyük ölçüde sezaryenle yapılmıştır. Vajinal sekresyonun bebeğe geçiş riski oluşturduğuna dair bir kanıt yoktur. Anestezi için epidural yada spinal anestezi tercih edilmeli, genel anesteziden genel olarak kaçınılması önerilmektedir.
 
Koronavirüslü bir annenin doğum yaptığında bebeğinden 14 gün boyunca ayrı kalması huşunun multidisipliner bir yaklaşımla kar-zarar hesabı yapılarak karar verilmesi gereken bir durumdur.  Bebeğinize, biberonlara veya sağma pompalarına dokunmadan önce mutlaka el yıkanmalı. Bebeği memede beslerken, yüz maskesi takılmalı. Her kullanımdan sonra pompaların temizlenmesi için gerekli öneriler izlenmeli. Sağılmış sütün bebeğe verilmesi konusunda tecrübeli birinden yardım istenmelidir. Gebelerin korona virüsten korunması için yapması gerekenler diğer kişilerle aynıdır. Bu süreçte kulaktan dolma bilgilerle değil bizzat uzmanlardan alınan bilgilerle hareket edilmelidir.

blog