Hamile ve Yeni Doğum Yapan Anneler Dikkat!

Dünyada giderek yayılan ve Türkiye’de de etkisini gösteren Korana virüs, nedeniyle evde kalması gereken hamilelerin durumu en hafif şekilde atlatması için bazı önlemler alınması gerekmektedir.Hamile ve yeni doğum yapanların hijyene önem vererek evde günlük hayatlarına devam etmesi, doğal ve sebze ağırlıklı beslenmesini strese neden olup sütü kesme ihtimali olduğu için fazla haber izlememesi gerekmektedir.

İçinde yaşadığımız bu günlerde evde kalmanın önemli olduğunu bu nedenle gebelerin mümkün oldukça işlerini de evlerinden yapması daha doğru olacaktır. Bağışıklığımızı azaltan en önemli faktörler stres ve aşırı kaygıdır. Evet güncel durum ve ortam buna engel ancak bilimsel veriler bize gebe ve yenidoğanın yüksek riskli grupta olmadığını gösteriyor. Bu nedenle lütfen gerekli tedbirleri aldıktan sonra rahat olun, sakin kalın. Evde de gebeler için yapılabilecek birçok aktivite var.

YEŞİL İLE BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİN

Bu süreçte egzersize ve beslenmeye de dikkat edilmesi gerekmektedir. Evde kalmak karbonhidrat tüketimini artırıyor maalesef. Bu nedenle daha yeşil beslenmeye mevsimine uygun sebze ve meyveler seçmeye dikkat edelim. Bol sıvı tüketin. Bitki çaylarından da ıhlamur yada melisa gibi rahatlatıcı etkileri için yararlanabilirsiniz. Sizi endişeli yada gergin yapıyorsa çok fazla haber dinlemeyin, güvenilir kaynaklardan günde bir yada iki kez bilgi alın. Güzel bir uyku bağışıklık sistemini destekleyen en önemli faktörlerden bu nedenle uykumuza dikkat edelim. Gebelik takipleriniz için de eğer aktif covid 19 hastası değilseniz erteleme yada değişiklik önerilmiyor. Sıklığını muayene olduğunuz doktorunuzla görüşüp durumunuza göre kararlaştırabilirsiniz.

ZİYARETE 'DUR' DEYİN

Yaşanan sürece rağmen doğumlar için herhangi bir sıkıntı olmadığını her hastanede gebeler ve doğumlar için özel önlemler alınmaktadır. Bu süreçte ziyarete ve refakatçi değişikliğine 'dur' denilmesi ve bebek ziyaretlerinin de hem anne hem de yenidoğanın sağlığı için ertelenmesi sadece hastane için değil evde de bebek ziyareti olmamalı.

Stres ve moral bozukluğunun anne sütünün kesilmesine de neden olabilmektedir. Unutmayalım ki moral en büyük bağışıklık destekçisi ve anne sütü içinde çokça gerekli. Bu nedenle gerekli önemleri alıp düşüncelerimizi temizleyip moralimizi yüksek tutmak kaygılarımızı azaltmak hem kendimiz hem de bebeğimiz için yapabileceğimiz en önemli şeylerin başında geliyor.

blog